W sieci z przemysłem

Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest pierwszą uczelnią, która podpisała umowę o współpracy naukowo – badawczej z Siecią Badawczą Łukasiewicz.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała 1 kwietnia. W skład sieci wchodzi 38 instytutów, które zajmą się komercjalizacją badań. W Kielcach porozumienie podpisali przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i  Włókien Chemicznych w Łodzi oraz łódzkiego Instytutu Przemysłu Skórzanego. – Uniwersytet jest miejscem, w którym nie tylko uprawia się nauki w obszarze fundamentalnym, ale część badań musi kończyć się wdrożeniami przemysłowymi – mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Umowy parafował dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Dzięki Sieci Badawczej Łukasiewicz przedsiębiorcy mają łatwiejszy dostęp do zasobów polskiej nauki, do potencjału kadrowego i laboratoriów. To prawie 8 tysięcy pracowników, z czego prawie dwa tysiące to naukowcy, to jedenaście miast – tłumaczy dr Piotr Dardziński.

Przedstawiciele instytutów badawczych, które będą współpracować z UJK mówili o konkretnych projektach. Wśród pomysłów jest między innymi produkcja butów dla cukrzyków, które będą w stanie dozować insulinę.

W konferencji uczestniczyła też Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Zaprezentowała ona projekt wspierania innowacyjnych projektów voucherami w wysokości od 20 tysięcy do miliona złotych. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ogłosił już konkurs dla przedsiębiorców i konsorcjów. W ciągu czterech lat na ten cel wydanych zostanie 51 milionów złotych.