Uczestniczyliśmy w V Ogólnopolskiej Konferencji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT)

W dniach 18-20 kwietnia 2018 r. zespół Działu Innowacji i Transferu Technologii miał przyjemność uczestniczyć w V Ogólnopolskiej Konferencji Porozumieniu Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), które odbyło się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele MNISW w tym Dyr. Andrzej Kurkiewicz z Departamentu Innowacji i Rozwoju jak również przedstawiciele przedsiębiorstw (Pfizer, Adamed, Vigo, Selvita, PKP Energetyka, Bednarski Consulting, Utech Technics) i przedstawiciele akademickich ośrodków transferu technologii z całej Polski. Na konferencję przybyli zarówno przedstawiciele firm globalnych, spółek skarbu państwa, jak i średnich i małych firm oraz start-upów. Nad całością wydarzenia czuwał organizator i gospodarz konferencji – Uniwersytet Warszawski, którego przedstawiciel zasiada w Radzie PACTT.

   

Konferencja poświęcona była:
• promowaniu innowacyjności za pośrednictwem MNISW, dzięki m.in. programowi Inkubator Innowacyjności +, czy też powstającej obecnie Ustawie 2.0., która jest bardzo ważna dla środowiska akademickiego. Istotnym zagadnieniem, które przebijało się w wystąpieniach jest potrzeba współpracy nauki i biznesu.
• rozwojowi gospodarki Polski w oparciu o badania naukowe – Fundacja Inventity zaprezentowała raport dotyczący transferu technologii w Polsce
• wymianie doświadczeń przedsiębiorców którzy współpracują z zespołami naukowymi,
• rozwojowi interesującej z punktu widzenia przedsiębiorcy inicjatywy PACTT „jednego okienka” – one stop-shop. Pozwala ona firmom w sposób prosty i wygodny zapoznać się z osiągnięciami naukowców rozproszonych w dzieciątkach ośrodków akademickich w całej Polsce, co pozwala znacznie łatwiej odkryć korzystne rozwiązania niosące realne korzyści dla każdej firmy, rozwiązania, które tylko czekają na możliwość praktycznego wykorzystania.
• problemom i wyzwaniom transferu technologii oraz współpracy sektorów naukowego i biznesowego.
• działalności inkubatorów działających przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Politechnice Warszawskiej, oraz wyborem nowych członków Rady PACTT.

KILKA SŁÓW O PACTT
PACTT tj. Porozumie Akademickich Centrów Transferów Technologii jest dobrowolnym zrzeszeniem przedstawicieli uczelnianych jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej.
W grudniu 2015 roku przedstawiciele kilku centrów transferu technologii postanowili utworzyć Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), którego celem jest:
• Integracja środowiska zawodowego zajmującego się transferem wiedzy i technologii w warunkach akademickich.
• Wymiana wiedzy, doświadczeń, standardów działania i dobrych praktyk.
• Rozwój kompetencji zawodowych pracowników centrów transferu technologii.
• Współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.
• Wspólna reprezentacja członków Porozumienia wobec organów administracji publicznej, związków pracodawców oraz innych podmiotów działających na rzecz innowacji i współpracy nauki z biznesem.