8 edycja konkursu FameLab – nauka bliżej nas!

Konkurs dla naukowców

Rozpoczął się właśnie nabór do 8 edycji konkursu FameLab. Jeśli macie coś ważnego do powiedzenia i jesteście gotowi na kilka miesięcy szlifowania umiejętności scenicznych pod okiem organizatorów, zgłaszajcie się, ten konkurs jest dla Was.

FameLab to międzynarodowym form

at, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło go patronatem. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Czy będzie to dla nich oznaczać zdobycie nowego narzędzia w popularyzacji nauki, czy też doskonalenie umiejętności ważnych w karierze naukowej – zależy już od nich samych. Jedno jest pewne: udział w FameLabie od lat otwiera naukowcom nowe drzwi.

Format występu scenicznego to 3 minuty. Tego ograniczenia czasowego organizatorzy trzymają się sztywno na wszystkich etapach konkursu. Także na etapie zgłoszeń. Najważniejszą częścią zgłoszenia jest 3-minutowy film – nagranie Waszego wystąpienia o nauce. Film musi być nagrany jednym ciągiem, bez cięć, bez montażu. Musi przedstawiać Waszą sylwetkę. Możecie używać rekwizytów. Jakość techniczna nagrania nie będzie oceniana – musi być jedynie wystarczająca, aby można było usłyszeć i zobaczyć Wasze wystąpienie.

TERMINARZ

Przyjmowanie zgłoszeń – 3 grudnia 2018 – 28 stycznia 2019 (do godziny 12.00)

• Półfinał – 2 marca 2019.
  • Szkolenie MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych – 29–31 marca 2019.
  • Finał krajowy – 18 maja 2019.
  • Międzynarodowe półfinały oraz międzynarodowy finał w Cheltenham – 4–9 czerwca 2019.

NAGRODY

• Laureat/-ka pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, laureat/-ka drugiego miejsca – 7 tysięcy złotych, laureat/-ka trzeciego miejsca – 3 tysiące złotych. Laureat/-ka nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu) fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Partnerami konkursu są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja Kościuszkowska i Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/famelab-konkurs-dla-naukowcow-ktorzy-maja-cos-do-powiedzenia oraz na stronach:

Serwis internetowy FameLab

Informacja w serwisie CNK